Gwiezdnica pospolita jako chwast zagrażający uprawom

Gwiezdnica pospolita należy do roślin goździkowatych, występuje także w naszym kraju, jest to bylina jednoroczna, która kwitnie od maja do października.

Kiełkuje już przy temperaturze 2 stopni powyżej zera, dlatego jest to roślina, która zagraża uprawom. Dlatego warto w tym przypadku stosować prewencyjne opryski doglebowe.

Gwiezdnica pospolita jako chwast zagrażający uprawom

Gwiezdnica pospolita na polach uprawnych

Jest to roślina bardzo odporna na warunki atmosferyczne, może także łatwo się rozmnażać, jest rozśpiewana przez wiatr, przenoszona także przez ptaki. Dostaje się na tereny uprawne z nieużytków, często znajdziemy ją w wielu różnych uprawach. Roślina ta tworzy dość charakterystyczne łany, posiada drobne liście, które są owłosione, jest to roślina rozgałęziająca się. Charakteryzuje się drobnymi kwiatami gwiazdkowym w kolorze białym. Jest to zatem chwast dość charakterystyczny, który łatwo możemy wykryć w naszych uprawach, w tym przypadku ważne jest zastosowanie odpowiednich herbicydów selektywnych, które pozwalają na łatwe pozbycie się chwastu z upraw.

Gwiazdnica pospolita może wytwarzać nawet 20 000 nasion w jednym sezonie, dlatego bardzo łatwo się roznosi po dużych obszarach. Może zagłuszać inne uprawy, w tym przypadku ogranicza dostęp do światła słonecznego jak również pobiera duże ilości wody. Często występuje w uprawach fasoli oraz grochu, jest chwastem bardzo inwazyjnym, który może powodować duże straty również w uprawach truskawki. Oprócz stosowania herbicydów, warto wybierać także silne odmiany roślin uprawnych, które będą mogły konkurować z chwastami. W przypadku upraw ogrodowych możemy zastosować odchwaszczanie stanowiska, w przypadku upraw rolniczych często stosuje się specjalistyczne środki chemiczne, które bardzo szybko działają na gwiezdnicę pospolitą.

Więcej na temat zwalczania gwiazdnicy pospolitej możemy przeczytać na stronie https://innvigo.com/gwiazdnica-pospolita/. Możemy wykorzystać herbicydy zawierające takie jak chlomazon, chlorotoluron, dikamba, fenmedifam, fluroksypyr, metamitron czy nikosulfuron.