Jakie są zalety badania USG?

Wielu pacjentów i lekarzy woli badanie USG od innych technik obrazowych.

Techniki ultradźwiękowe polegają na wysyłaniu fal dźwiękowych i odbieraniu ich echa w celu wizualizacji tkanek w ciele. USG ma wiele wyraźnych zalet w porównaniu z innymi skanami ze względu na bezpieczeństwo i wygodę wykonania. Jest to badanie nieinwazyjne, niebolesne i nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań, dodatkowo obraz otrzymujemy w czasie rzeczywistym, co ułatwia postawienie diagnozy i dalsze prowadzenie leczenia.

Jakie są zalety badania USG?

USG to bezpieczne dla pacjenta badanie

Technologia ultradźwiękowa doskonale sprawdza się w wizualizacji tkanek miękkich, takich jak narządy i mięśnie. Gdy fale dźwiękowe napotykają tkanki o różnej gęstości, echo odbija się i jest mierzone za pomocą technologii ultradźwiękowej. Cechy charakterystyczne echa, takie jak jego intensywność i czas, są oparte na cechach tkanki miękkiej. Ponieważ guzy i inne nieprawidłowości zwykle mają inną gęstość niż otaczająca tkanka, mają tendencję do wyraźnego uwidaczniania się na USG. Niektóre metody obrazowania, takie jak promieniowanie rentgenowskie, są mniej niezawodne w badaniu tkanek miękkich. Zdjęcia rentgenowskie sprawdzają się najlepiej w przypadku tkanek twardych, takich jak kości.

Obrazowanie ultradźwiękowe polega wyłącznie na falach dźwiękowych o wysokiej częstotliwości do tworzenia obrazów. W przeciwieństwie do innych badań obrazowych, USG nie wykorzystuje promieniowania, więc jest całkowicie bezpieczne. Ponadto wiele metod obrazowania wymaga użycia substancji zwanych środkami kontrastowymi. Związki te są niezbędne do podkreślenia pewnych obszarów podczas diagnostyki obrazowej. Pacjenci zazwyczaj przyjmują środki kontrastowe doustnie lub w formie zastrzyków, jednak niektóre osoby są uczulone na środki kontrastowe.

Wysoki czynnik bezpieczeństwa jest powodem, dla którego wielu świadczeniodawców zaleca badanie ultrasonograficzne jako technikę obrazowania pierwszego rzutu. Możemy w ten sposób wykonać różne badania, na przykład usg prostaty poznań. Podczas USG transrektalnego lekarz wprowadza sondę do odbytu mężczyzny, aby zobaczyć prostatę.