Detal, który ma ogromne znaczenie – listwy progowe

Podłoga w przejściu pomiędzy jednym a drugim pomieszczeniem, np. pomiędzy przedpokojem a sypialnią, bardzo często nie jest połączona, nie stanowi jednolitej całości. Dlaczego? W przejściu pozostawia się tzw. szczelinę dylatacyjną. Jest ona konieczna jeśli w pomieszczeniach położona została tzw. podłoga pływająca. Dylatacja zapobiega nakładaniu się na siebie paneli podłogowych lub innego rodzaju posadzki. Dylatację powinniśmy w jakiś sposób zamaskować, ze względu na to, że obniża ona estetyczne wrażenia. W tym miejscu montuje się listwę progową.

Czy ich zastosowanie jest rzeczywiście konieczne?

Jeśli zależy nam na tym, by zachować spójność podłogi, stworzyć płynne przejście z jednego pomieszczenia do drugiego musimy zastosować listwy progowe. Jednak ich zastosowanie nie ogranicza się do estetyki. Właściwości listew progowych odwołują się także do względów praktycznych. Maskując szczelinę pomiędzy pomieszczaniami, nie pozwala na dostawanie się w nią wszelkiego rodzaju zabrudzeń i ułatwia ona mycie podłóg. Oferta listew progowych jest niezwykle bogata i z powodzeniem odnajdziemy taką kolorystykę, która wtopi się w barwę samej posadzki i świetnie podkreśli także drzwi wewnętrzne. Dzisiaj na rynku dostępne są listwy produkowane z wytrzymałych materiałów, takich jak aluminium, mosiądz czy MDF.

W jaki sposób wybrać odpowiednią listwę progową?

Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na rodzaj profilu zastosowanego w listwie. Tu mam do wyboru profil T-kształtny (pasujący do wszystkich rodzajów podłóg), E-kształtny (przeznaczony do podłóg laminowanych) i profil zakończeniowy. Jeśli to już mamy ustalone, to możemy przejść do wyboru koloru listwy. Jeśli podłogi we wszystkich pomieszczeniach są takie same, to wybór jest stosunkowo prosty. Jeśli jednak posadzki różnią się od siebie kolorystycznie to można dopasować listwę do barwy jednej z podłóg lub postawić na coś kontrastującego. Dobrą praktyką jest dobieranie kolorystyki np. do okuć drzwi.