Oświetlenie LED ma wszechstronne zastosowanie

Niewielki rozmiar diod LED pozwala na ich stosowanie w gadżetach i urządzeniach takich jak telefony komórkowe, podświetlane klawiatury, latarki podręczne, zabawki czy ekrany LCD.

Dlatego różne branże skorzystały znacznie na wprowadzeniu technologii światła LED, ponieważ napędza ona zarówno innowacje, jak i rozwój rynku. Podobnie możliwości projektowania różnych technologii, nawet technologii oświetleniowej, znacznie się poszerzyły ze względu na wszechstronność diod LED i możliwości ich zastosowania. Diody LED otwierają wiele nowych opcji projektowych, z których niektóre były wcześniej nie do pomyślenia. Wadą lamp LED jest to, że są one droższe niż zwykłe żarówki. Cena LED jest mierzona w cenie za lumen, więc jaśniejsze żarówki, które mogą oświetlić całe pomieszczenie, są obecnie dość drogie, jednak z czasem powinno się to zmieniać. Żywotność diod LED wynosi około 60 000 godzin w porównaniu do 1500 godzin w standardowych żarówkach. Światło LED będzie trwać dłużej niż 7 lat przy ciągłym użytkowaniu, zanim będzie trzeba je wymienić. Ogólnie rzecz biorąc, żarówki LED działają około 10 razy dłużej niż świetlówki kompaktowe i 133 razy dłużej niż tradycyjne żarówki. Bardzo długa żywotność diod LED znacznie zmniejsza koszty konserwacji i długoterminowe koszty operacyjne w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami i świetlówkami.

Warto zatem przejść na energooszczędne oświetlenie i zmniejszyć rachunki za prąd.

Diody LED nie zawierają rtęci i w wielu przypadkach podejmowane są kroki w celu zastąpienia lutowania zawierającego ołów, stosowanych głównie do mocowania diod LED na płytkach drukowanych, materiałem bezołowiowym, zgodnie z dyrektywami europejskimi. Energooszczędny charakter diod LED czyni je również przyjaznymi dla środowiska. Wysokiej jakości moduł led samsung sprawdzi się w wielu zastosowaniach. Diody LED nie wytwarzają ciepła w postaci promieniowania podczerwonego, co powoduje, że zwykłe żarówki są gorące w dotyku. Brak promieniowania IR umożliwia umieszczenie opraw LED w miejscach, w których ogrzewanie ze źródeł konwencjonalnych spowodowałoby szczególny problem, jak oświetlenie żywności, lodówek, sztuki lub tekstyliów.