Malowanie ścian – samemu czy z pomocą profesjonalistów?

Malowanie powierzchni stanowi podstawowy sposób na to, by odświeżyć wnętrze i sprawić, by ponury wcześniej pokój nabrał jaśniejszych i bardziej zapraszających barw. Choć wiele osób bagatelizuje kwestie malowania, to warto jednak wiedzieć, że jest to sztuka, która w przypadku braku odpowiedniej wiedzy i przygotowania może spowodować więcej strat niż pożytku. W jaki sposób przygotować powierzchnię do malowania, jak pomalować ściany i czy lepiej robić to samemu, czy wynająć do tego profesjonalistów?

W jaki sposób przygotować powierzchnię do malowania?

Przygotowanie powierzchni stanowi absolutną podstawę w całym procesie odnowienia koloru naszej ściany. Jeżeli nasza ściana jest prosta, jest na nią nałożona gładź i nie widzimy żadnych dziur, zarysowań oraz innych ubytków, nasze zadanie będzie znacznie prostsze i obejmie jedynie skuteczne zabezpieczenie wszelkich powierzchni, które mogą zostać zabrudzone farbą. Do takich powierzchni należą wszystkie listwy przypodłogowe, ewentualne kontakty, których nie wyjęliśmy, włączniki światła, a także meble, które nie zostały przez nas przesunięte. W przypadku zabezpieczania, istotne jest by przyłożyć się do tego, gdyż zainwestowany w to czas zmniejszy ryzyko kłopotliwego i jeszcze dłuższego czyszczenia powierzchni pomalowanych przypadkiem. W sytuacji, gdy nasza ściana jest pełna zarysowań, krzywych miejsc i ubytków, przed malowaniem niezbędne okaże się nałożenie gładzi szpachlowej lub gipsu budowlanego, który wygładzi ścianę i nada jej idealną do malowania strukturę. W tej sytuacji powinniśmy jednak pamiętać o odpowiednim zagruntowaniu powierzchni.

Czym i jak malować?

Obecnie na rynku dostępnych są tysiące farb, które różnią się zarówno kolorem, jak i jakością oraz ceną. W przypadku koloru sytuacja jest tutaj prywatna – każdy ma możliwość wyboru takiej barwy, jaka jest odpowiednia do naszych preferencji i pomieszczenia. Jeśli chodzi o jakość farby, tutaj warto zwrócić uwagę na markę, ale też takie parametry jak krycie farby, jej wydajność oraz skład. W wielu sytuacjach mamy możliwość zakupienia małego próbnika, dzięki któremu po nałożeniu na ścianę zobaczymy, jak się dany kolor prezentuje w pomieszczeniu. Pamiętajmy też o doborze odpowiedniej farby do specyfiki pomieszczenia. Jeżeli malujemy sufit w łazience, postawmy na farbę ceramiczną lub specjalną farbę, która przeciwdziała powstawaniu pleśni i grzybów. Do malowania powinniśmy używać szerokich wałków oraz małych pędzelków, które pomogą nam nałożyć farbę w trudno dostępnych miejscach. Nasze ruchy wałkiem powinny być zdecydowane i długie, co zmniejszy ryzyko nieestetycznych smug na ścianie. Dodatkowo zadbajmy również o to, by na całej powierzchni znalazła się jednakowa warstwa farby.

Lepiej samemu czy z pomocą profesjonalistów?

Choć pozornie malowanie nie wydaje się niczym skomplikowanym, to jeśli nie mamy ręki do remontów, lepiej jest oddać kwestie malowania w ręce specjalistów. Pod poniższym linkiem https://doskonalewnetrza.pl/cennik-uslug/malowanie-scian-mieszkan-warszawa/ znajdziemy pełną ofertę malowania ścian przez ekipę, która zna się na rzeczy i gwarantuje nam najwyższą jakość wykonanej pracy.