Jak zadbać o czystość ekspresu do kawy?

Ekspresy do kawy mogą przygotować obecnie wiele rodzajów kawy, będą to także modele posiadające spieniacz mleka, dlatego warto zadbać o jego czystość.

Osady pozostające na ekspresie mogłyby przyczynić się do powstawania do rozwoju bakterii. W ekspresie osadza się także kamień z twardej wody, dlatego warto zadbać o to, aby nasz ekspres był w jak najlepszym stanie.

Jak zadbać o czystość ekspresu do kawy?

Co powoduje zanieczyszczenie ekspresu do kawy?

Duży wpływ na stan naszego ekspresu ma twarda woda, kamień może odkładać się na różnych elementach ekspresu, warto częściej czyścić ekspres, jeżeli posiada on wąskie rurki dopływu wody, które mogłyby łatwo zatkać się na skutek osadzania kamienia. Pierwsze objawy zanieczyszczenia możemy zaobserwować poprzez wolniejsze napełnianie filiżanki, wówczas przewody, rurki w ekspresie, mogą zostać zakamienione. Innym niepokojącym objawem może być dłuższe przygotowywanie kawy, kamień osadza się także na grzałce, która dłużej będzie podgrzewała wodę, zużywając przy tym większą ilość energii elektrycznej. Innym sygnałem o konieczności wyczyszczenia ekspresu jest także zmiana smaku kawy.

Zastosowanie nowoczesnych odkamieniaczy w płynie lub w tabletkach pozwoli na usunięcie wszystkich problemów. Są to najczęściej środki, które działają na różne zanieczyszczenia, nie tylko kamień, ale usuwają także olej, tłuszcz z kawy, pozostałości fusów. Dzięki temu możemy skutecznie wyczyścić ekspres, częstotliwość użycia odkamieniacza zależy od modelu, wielu producentów określa, iż powinniśmy czyścić ekspres co około 200 filiżanek. Proces czyszczenia jest bardzo łatwy, do pojemnika z wodą dolewamy odpowiednią ilością płynu lub też wrzucamy tabletkę, a następnie włączamy odpowiedni program.

Możemy zastosować do czyszczenia także domowe środki, będzie to ocet lub kwasek cytrynowy, warto pamiętać jednak, że ocet może pozostawić charakterystyczny zapach oraz posmak, dlatego warto wykorzystać profesjonalne środki, takie jak Tabletki odtłuszczające aeg. Składniki tabletek dobrze radzą sobie z kamieniem, rozpuszczają tłuszcz oraz usuwają olej, dzięki czemu nasz ekspres będzie funkcjonował prawidłowo, jak również poprawi się znacznie jakość kawy.