Badanie USG – co trzeba wiedzieć?

Współczesna medycyna wykorzystuje nie dość, że bardzo precyzyjne w pomiarach metody diagnostyczne, to ponadto są one całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne dla pacjentów.

Jednym z takich z takich badań jest badanie USG. Na czym ono polega i co pacjenci powinni o nim wiedzieć zanim zostaną nim przebadani?

Na czym polega badanie USG?

USG, a konkretniej – ultrasonografia to bardzo popularne badanie umożliwiające uzyskanie obrazu wnętrza ludzkiego organizmu. Jak jest to możliwe? Ta metoda wykorzystuje bowiem działanie ultradźwięków. Składają się na nie dźwięki o tak dużej częstotliwości, że dla ludzkiego ucha są one całkowicie niesłyszalne. Emitowane są przez głowicę ultrasonografu, który wysyła ich wiązkę w kierunku badanego obszaru. Co ciekawe, jednocześnie są one odbijane i wracają do ultrasonografu. Wychwycony przez aparaturę dźwięk jest przetwarzany na obraz.

Fale dźwiękowe wysyłane przez ultrasonograf są całkowicie bezpieczne dla ludzkiego organizmu, przez co metoda ta jest tak powszechnie stosowana, nawet u kobiet w ciąży.

Jak przygotować się do badania USG?

Przygotowania do USG zależne są od tego, jaki konkretnie obszar w ludzkim organizmie ma być poddany badaniu.

Tak jak podczas rezonansu magnetycznego przeciwwskazaniem do jego prawidłowego przeprowadzenia były metalowe elementy, tak przy badaniu USG trudnością do uzyskania dokładnych pomiarów jest powietrze. Znajduje się ono m.in. w przewodzie pokarmowym, dlatego przed poddaniem się USG jamy brzusznej powinno się stosować środek zapobiegający wzdęciom, a także poleca się przestrzegać lekko strawną dietę w dniach poprzedzających badanie. Niekiedy też lekarz zaleca pacjentowi zastosowanie preparatów na przeczyszczenie.

Osoby od 15. roku życiu nie powinny być na czczo przez około 6 godzin przed badaniem. Dzieci w mieszczące się w przedziale wiekowym 5-15 lat – 4 godziny, młodsi od roku do 5 lat – 2 godziny, natomiast niemowlęta – od jednej godziny do półtorej godziny.

Ponadto, przed udaniem się na badanie nie zaleca się palenia wyrobów tytoniowych, a także żucia gumy balonowej. Natomiast poleca się picie dużej ilości niegazowanej wody.

USG – gdzie zrobić?

Na badanie USG można zgłosić się w przychodniach i klinikach medycznych. Oto badania, które można przeprowadzić w ramach usługi realizowanej z funduszu NFZ:

* USG ślinianek;
* USG nerek, pęcherza moczowego, moczowodów;
* USG tarczycy i przytarczyc;
* USG brzucha;
* USG obwodowych węzłów chłonnych.

Jeśli chcesz poddać się badaniu USG odwiedź swoją najbliższą przychodnię lub umów się na wizytę telefonicznie. Możesz znaleźć ją w internecie, wpisując takie hasła jak: „USG Warszawa” lub „USG Łódź„.