Jaką biżuterię wybrać na komunię dla dziewczynki?

Pierwsza komunia święta to niezwykle ważna dla każdego katolika uroczystość. Zgodnie z tradycją to również czas, w którym dzieci, przystępujące po raz pierwszy do sakramentu Eucharystii, obdarowywane są symbolicznymi prezentami. Jednym z najczęściej wybieranych jest biżuteria. Jeśli nie wiesz, po jakie ozdoby sięgnąć, koniecznie przeczytaj nasz poradnik, w którym podpowiadamy, jaką biżuterię wybrać na komunię dla dziewczynki. 

Biżuteria na komunię dla dziewczynki – jak wybrać idealny prezent?

Biżuteria komunijna nie musi olśniewać blaskiem drogich kamieni. Wprost przeciwnie, w ten wyjątkowy dzień dziewczynki warto obdarować skromnymi ozdobami, które będą one mogły nosić na co dzień. 

Jeśli jednak uważasz, że biżuteria na pierwszą komunię nie stwarza dużych możliwości wyboru, koniecznie odwiedź proponowaną stronę, by zobaczyć, jak wiele modeli można zakupić jako symboliczny podarunek komunijny. To przede wszystkim medaliki i zawieszki o religijnym charakterze. Coraz większą popularnością cieszą się również bransoletki, kolczyki, a nawet pierścionki. I choć mogłoby się wydawać, że podniosła ranga uroczystości wymaga obdarowania jej uczestniczek złotą biżuterią, w rzeczywistości jednak wiele osób sięga po równie efektowne, choć znacznie tańsze srebro.  

Jaki łańcuszek wręczyć dziewczynce na komunię?

Tradycyjnie już dziewczynkom w dniu pierwszej komunii świętej wręczane są łańcuszki z zawieszkami, nawiązującymi swoją symboliką do religii katolickiej. Taka delikatna ozdoba będzie mogła towarzyszyć obdarowanej nią osobie każdego dnia, przypominając o jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. 

Najlepszym rozwiązaniem dla dziewczynki są cieńsze, klasyczne łańcuszki, tworzące harmonijną całość z medalikiem lub krzyżykiem. Sporą popularnością wśród prezentów komunijnych cieszą się motywy Matki Boskiej z Dzieciątkiem, Jezusa Chrystusa lub aniołków, doskonale wpisujących się w dziecięce gusta. Niektórzy stawiają jednak na bardziej uniwersalne wzory zawieszek. W tej kategorii dominują kwiatki, serduszka czy czterolistne koniczyny, mające przynieść szczęście swojej właścicielce.

Czy kolczyki będą dobrym prezentem komunijnym?

Kolczyki mogą stać się doskonałym prezentem komunijnym. Warunek jest jeden – obdarowana nimi dziewczynka powinna mieć przekłute uszy lub też wyrażać chęć podjęcia takich działań. Tylko wówczas możemy mieć pewność, że podarunek nie trafi do szuflady, zbierając kurz przez wiele kolejnych lat. Wśród modeli, cieszących się największą popularnością, wyróżnić można przede wszystkim:

  • serduszka, ozdobione niewielkimi kryształami Swarovskiego,
  • kolczyki w kształcie koniczynek z drobnymi cyrkoniami,
  • delikatne złote kolczyki w kształcie skrzydeł.

Jako prezent komunijny, doskonale mogą sprawdzić się również motywy florystyczne, jak ptaki, motyle czy kwiaty. Warto pamiętać bowiem, że podarunek ten ma sprawić dziewczynce radość, wywołać uśmiech na jej twarzy i towarzyszyć jej każdego dnia, często przez wiele kolejnych lat.

Bransoletki i pierścionki – które z nich można wręczyć na komunię?

Bransoletki i pierścionki to nieco rzadziej wybierany prezent komunijny. Nie oznacza to jednak, że warto rezygnować z jego wręczenia. Z pewnością sprawią one bowiem radość każdej młodej damie, choć warto poświęcić nieco czasu na wybór odpowiedniego modelu. I tak pierwszym pierścionkiem dziewczynki może stać się:

  • delikatna obrączka, ozdobiona oczkiem z masy perłowej,
  • subtelny pierścionek z motywem kwiatowym,
  • srebrny pierścionek z niewielkim serduszkiem.

Wśród bransoletek sporą popularnością cieszą się natomiast delikatne łańcuszki z motywem aniołka, wpisującym się w komunijną symbolikę. Wiele osób stawia również na bardziej uniwersalne wzory, takie jak np. subtelne motylki, które z pewnością wywołają uśmiech na twarzy każdej miłośniczki przyrody. 

Jak spersonalizować prezent komunijny?

Personalizowana biżuteria to doskonały wybór dla wszystkich tych, którym zależy nie tylko na estetycznym, ale również i na symbolicznym podarunku komunijnym. Krótki napis, imię dziecka czy data uroczystości, wygrawerowana na rewersie medalika, będą przypominać o wyjątkowym dniu, ale również i o osobie, która wręczyła niepowtarzalny prezent. 

Z osobistej dedykacji nie należy rezygnować również w przypadku modeli, na których wykonanie grawerunku nie jest możliwe. Alternatywnym rozwiązaniem stają się wówczas pudełeczka na biżuterię, na których umieścić można krótkie życzenia dla dziewczynki, przystępującej do pierwszej komunii świętej.