Centra magazynowe w logistyce

Centra logistyczne w dobrych lokalizacjach mogą zapewnić przedsiębiorstwom nieprzerwany łańcuch dostaw towarów.

Z magazynów korzystają sieci handlowe, hurtownie jak również firmy przewozowe. Możliwość magazynowania towarów w różnych lokalizacjach pozwala na szybkie dostarczanie do poszczególnych oddziałów firmy. Z pewnością część firm handlowych posiada swoje własne magazyny, jednak wynajmuje dodatkowe powierzchnię w zależności od potrzeb, wzmożonej sprzedaży w okresie świątecznym, czy też ze względu na sezonowość oferty.

Centra magazynowe w logistyce

Magazyny logistyczne na wynajem

Centra logistyczne oferują magazyny w atrakcyjnych lokalizacjach, przykładowo w pobliżu autostrad, węzłów kolejowych, lotnisk czy też portów. Jeżeli zdecydujemy się na wynajem magazynów warto sprawdzić jaką wysokość posiada magazyn, jaką ilość towaru będziemy mogli ułożyć na określonej przestrzeni. W mogą być to magazyny wyposażone w specjalne regały do przechowywania palet euro, cały niezbędne wyposażenie takie jak wózki widłowe, różne urządzenia do transportu. Każdy magazyn powinien posiadać także doki przeładunkowe, odpowiednie oświetlenie, wyposażenie potrzebne do przechowywania załadunku oraz rozładunku towarów. Firmy wynajmujące magazyny poszukują także zaplecza socjalnego, gdzie można wystawiać fakturę, sporządzać niezbędną dokumentację.

Sprawne zarządzanie logistyką w firmie będzie wymagało odpowiedniego łańcucha dostaw oraz przewidywania konieczności dostawy w przypadku kiedy towar w jednym z oddziałów się kończy. Obecnie stosuje się nowoczesne rozwiązania komputerowe które pozwalają zarządzać magazynami, wysyłać zapotrzebowanie, wówczas pracownicy oddziału magazynowego mogą szybko zareagować wysłać samochód ciężarowy z towarem do odpowiedniego punktu. Centra logistyczne posiadają także magazyny wyposażone w chłodnie, przystosowane do przechowywania artykułów spożywczych, leków różnego typu towarów, które potrzebują określonej temperatury. Dodatkowo możliwe jest także wynajęcie magazynu do przechowywania materiałów niebezpiecznych czy łatwopalnych.

Nowoczesne magazyny logistyczne powinny ułatwiać załadunek oraz rozładunek towaru, posiadać rampy przystosowane do samochodów ciężarowych, wózki widłowe, dodatkowe maszyny i urządzenia służące do transportu, załadunku oraz magazynowania. Często mogą być to magazyny o wysokości powyżej 10 m, gdzie znajdują się wysokie półki pozwalające na składowanie towarów na paletach euro. Możemy wynająć także magazyny pozwalające na bezpieczne przechowywanie towarów sypkich, w workach, oraz różnego rodzaju kontenerach.