Nowoczesne zarządzanie flotą w spedycji

Zarządzanie dużą flotą samochodów ciężarowych może wymagać zastosowania odpowiedniego oprogramowania, które będzie mogło umożliwiać analizę wszystkich danych z pojazdów, dzięki czemu będziemy mogli lepiej zoptymalizować pracę, tworzyć lepszej grafiki, przyśpieszać poruszanie się na określonych trasach czy też zmniejszać spalanie.

Naturalnie powinniśmy zwrócić uwagę iż w firmach logistycznych konieczne będzie pobieranie danych z tachografu, obecnie nowoczesne rozwiązania pozwalają robić do na odległość, systemy w autach mogą łączyć się bezprzewodowo z internetem i przesyłać do bazy wszystkie kluczowe informacje.

Nowoczesne zarządzanie flotą w spedycji

Telemetryka w zarządzaniu flotą

Naturalnie są to systemy dość uniwersalne będzie można zastosować je w przypadku samochodów dostawczych, cystern, samochodów ciężarowych. Oczywiście obecnie w produkowanych samochodach znajdziemy wiele elektroniki, różnego rodzaju czujników które będą mogły odpowiednio wcześniej wykryć różnego rodzaju zagrożenia, poinformować o nieprawidłowo działających podzespołach. Z pewnością wykorzystanie takiego systemu pomoże dyspozytorowi podejmować trafne decyzję co do konieczności wykonania napraw, może on także skierować pojazd na przymusowy postój, niekiedy także będzie można wezwać mobilnego mechanika który może szybko usunąć małą usterkę która mogłaby się w przyszłości przerodzić w poważną awarię.

Naturalnie systemy tego rodzaju mogą także monitorować spalanie, analizować dane z całej trasy, dzięki temu będzie można wybrać najlepsze trasy dla naszych pojazdów, tak aby zoptymalizować czas dostaw oraz oczywiście spalanie. Ciężarówki wyposażone są obecnie w systemy GPS, zatem jeżeli dyspozytor otrzyma informacje o możliwych utrudnieniach w ruchu, może wówczas szybko skonsultować z kierowcą zmianę trasy, pokierować go na objazd. Z pewnością do tego rodzaju automatyzacja będzie dużym usprawnieniem, zwłaszcza w dużej firmie logistycznej gdzie obsługiwanych jest wiele transportów jednocześnie.

Zatem wiele firm korzysta z systemów takich jak telematyka w zarządzaniu flotą – DBK Fleet Management, są to bardzo interesujące rozwiązania, można dopasować rodzaje pobieranych danych, wykonywać bardzo zaawansowane analizy trasy, parametrów pojazdu w określonych warunkach.