Kontrola wzrostu zbóż

W rolnictwie stosuje się obecnie regulatory wzrostu, które pozwalają na kontrolowanie wysokości zbóż, jest to istotne z punktu widzenia upraw, ponieważ zmniejszenie wysokości zboża może przełożyć się na większe plony.

Niższe zboża są mniej podatne na kładzenie w wyniku działania wiatru, gradu, dodatkowo regulatory wzrostu wzmacniają łodygę.

Kontrola wzrostu zbóż

W jaki sposób działają regulatory wzrostu?

Regulatory wzrostu pozwalają kontrolować nadłamywanie się źdźbła, dzięki temu w uprawach, takich jak rzepak, pszenżyto, jęczmień czy owies, możemy uzyskać wyższe plony. Zdrowe rośliny, które posiadają wzmocnione łodygi, będą znacznie bardziej odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. W regulatorach stosuje się cytokininy, kwas jasmonowy czy auksyny, które mogą być stosowane także w uprawach rolnych, czy też w przypadku uprawy kwiatów ozdobnych.

Regulatory wzrostu zasadniczo zapobiegają wyleganiu, mogą także hamować kiełkowanie, regulatory wzrostu powinny być stosowane o odpowiedniej porze, często rolnicy wykorzystują je w okresie wiosennym. Można stosować je na zbożach ozimych, jak również jarych, warto obserwować uprawy, aby zwrócić uwagę na nieprawidłowości, wówczas możemy łatwiej dobrać odpowiedni preparat. Wiele rodzajów regulatorów wzmacnia podstawę źdźbła, będzie także pozytywnie wpływać na system korzeniowy, dlatego warto zwrócić uwagę na porę oprysku. Regulatory wzrostu będą dostawały się poprzez glebę do układu korzeniowego, będą oddziaływały także na liście oraz łodygi. Dlatego warto zwrócić uwagę, aby w czasie oprysku ziemia nie była zbyt sucha, co uniemożliwiłoby dotarcie regulatora do korzenia. Dodatkowo warto unikać pory deszczowej, kiedy środek mógłby być zmyty z powierzchni rośliny. Warto także zwrócić uwagę na temperaturę, jak również siłę wiatru.

Skuteczne regulatory wzrostu możemy znaleźć na stronie internetowej https://innvigo.com/regulatory-wzrostu/. W przypadku zbóż uzyskujemy łodygi odporne na niekorzystne warunki pogodowe, silne wiatry, dzięki czemu uzyskujemy wyższe plony. Regulatory bardzo dobrze sprawdzają się także w przypadku rzepaku, mogą być stosowane w przypadku różnych roślin uprawnych, w sadownictwie czy też w ogrodzie.